MANTOLAMA NASIL YAPILIR  DIŞ CEPHE MANTOLAMA UYGULAMA DETAYI

mantolama nasıl yapılır

Mantolama yüzey hazırlık aşaması ile başlar yani iskele kurulmuştur çalışma için gereken ortam hazır hale gelmiştir. Yüzey hazırlığı, binanın cephe yüzeyinin ısı yalıtım levhalarının iyi yapışabilmesine uygun zemin oluşturma işlemidir.  

Bina dış cephesinin eski yüzeyi BTB (Cam Mozaik), Boyalı, Boyasız sadece sıvalı veya herhangi bir yapı malzemesi olabilir, Mantolama bunların hepsine uygulanır yeter ki iyi bir yüzey hazırlık aşaması yapılsın.

Yüzey hazırlık aşamasını takip eden işlem su basman profilinin yerleştirilmesidir. Su basman profilinin üzerine ısı yalıtım levhaları (Strafor, Köpük) duvara yapışacak yüzeyine ısı yalıtım levha yapıştırıcısı kenarlarda kesintisiz bir şerit olacak şekilde levha kenarlarına çekilir. Kenarlarına şerit çerçeve yapılan strafor levhanın orta kısmına üç öbek şeklinde yapıştırma harcı eklenir. Yapıştırıcısı eklenen ısı yalıtım levhası duvara yapıştırılır ve şaşırtmalı olarak döşeme işlemi yapılır.  

Isı Yalıtım levhalarının döşenmesinden en az 24 saat sonra dübelleme işlemi başlayacaktır. Cephelerde dübelleme 6 adet/m² miktarınca ve rüzgar kuvvetlerinin etki ettiği kenar alanlarda 7adet/m² yapılacaktır.

Kapı ve pencere kenarlarına mastar görevi görmesi ve köşelerin dayanaklı olması için fileli köşe profili yapılacaktır.                       

Yalıtım levhalarının üzeri temizlenecek ve sıva malzemesi su ile karıştırılıp macun kıvamına getirilerek yukarıdan başlanarak yüzeye mala ile bir kat sürülecektir.  Sıva henüz taze iken donatı filesi gergin bir şekilde yukarıdan aşağıya doğru, üzerine 1 mm kalınlıkta sıva gelecek şekilde yüzeye gerilerek, sıvanın içine gömülmesi sağlanacaktır. Filelerin düşey ve yatay birleşim noktalarında 10 cm olacak şekilde birbirinin üzerine basması sağlanacaktır. 

Isı yalıtım sıvası gerekli kuruma süresi geçtiğinde dekoratif sıvanın yüzeye dağılımı ve aderansını sağlayacak dekoratif kaplama astarı tüm sıva yüzeyine sürülecektir.                

Dekoratif sıva mala yardımı ile yüzeye uygulanacaktır. Dekoratif malası ile de yüzeyine desen verilecektir. Dekoratif sıva üzerinden 24 saat geçtiğinde Boya işlemi yapılır Boya fırça ve rulo ile iki kat olarak uygulanacaktır.