MANTOLAMA NEDİR ?

Mantolama mevsim şartlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur.

Genel olarak mantolama; Eps, xps taş yünü ya da cam yünü esaslı ısı yalıtım levhalarının, yapıştırıcı harçlar ve dübeller vasıtası ile cepheye tutturularak ısı yalıtım özelliği sağlanmış olur.

 MANTOLAMA NEDİR

Mantolama Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

Ardından uygulanan sıva, ve file mukavemet sağlayarak, dış etkenlerden zarar görmesi önlenmiş olur.

Dekoratif sıva ve boyalar yardımı ile görsel özelliği tamamlanan mantolama uygulaması; söve, kompozit panel ve diğer görsel tercihleriniz sayesinde görsellik isteğe bağlı olarak zenginleştirilebilir.

Kış mevsiminde aylık ortalama 300 - 350 tl doğalgaz yakıtı gideri olan bir ailenin, iyi yapılmış bir mantolama uygulaması sonrasında, aylık ödemelerinin 150-200 tl arasına kadar düştüğü gözlemlenmiştir.

Yaz mevsiminde evinizin sıcaklığının düşük kalmasına yardımcı olarak klima ihtiyacını minimum'a indirerek elektrik enerjisi tasarrufu da sağlar.

Yapılarımızda ısınma ve serinleme amaçlı kullandığımız kombi,kalorifer,klima ve benzeri cihazların sarf ettikleri enerji,mantolama tatbikatları ile %50 azaltılabilmektedir.Eğer binalarımızın temel ve çatılarında da ısı yalıtımı yapılmışsa bu oran %60’lara kadar çıkacaktır.Bu kadar önemli bir tasarrufun sadece kendi bütçelerimize değil ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağı unutulmamalıdır.Binalarımızda en önemli ısı kayıpları kolon ve kirişlerden kaynaklanmaktadır bu sebep ile iç duvarlarda yapılacak Mantolama tatbikatları asla sonsuz ömürlü olamayacaktır,dış cephede ve bina duvarlarının tamamını kaplamadıktan sonra Mantolama  sistemlerinde tatmin edici sonuç alınamaz.Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmayacak şekilde yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır.

mantolama nedir

Kolonlar,kirişler,duvarlar,pencere merkezleri,çıkma altları bir bütün olarak mantolanmalı ve yapının tamamı koruma altına alınmalıdır.

Doğru bir şekilde Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ile kaplanan bir binanın korozyon problemini bir daha yaşamayacağını,yaşının sabitleneceğini ve mantolamanın bina ömrü kadar hizmet verebileceğini unutmamamız gerekmektedir.